Choroby cywilizacyjne

Z POCO56

Choroby cywilizacyjne to schorzenia związane z nowoczesnym stylem życia, który charakteryzuje się wysokim poziomem stresu, brakiem aktywności fizycznej oraz niezdrową dietą. Do najczęstszych chorób cywilizacyjnych zaliczają się cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, otyłość, choroby sercowo-naczyniowe oraz różnego rodzaju nowotwory. W dużej mierze ich występowanie jest związane z konsumpcją wysoko przetworzonych produktów spożywczych, które są bogate w cukry, tłuszcze trans i sztuczne dodatki, a ubogie w błonnik, witaminy i minerały.

W przeciwieństwie do chorób cywilizacyjnych, choroby naturalne, takie jak grypa, malaria, odra czy borelioza, są wynikiem działania czynników biologicznych, takich jak wirusy, bakterie i pasożyty. Występowanie tych chorób nie jest bezpośrednio związane ze stylem życia czy dietą, choć zdrowy organizm, wspierany przez odpowiednią dietę bogatą w nieprzetworzone produkty, może lepiej sobie radzić z infekcjami.

Spożywanie nieprzetworzonych produktów spożywczych, takich jak świeże warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i nasiona, ma kluczowe znaczenie w prewencji chorób cywilizacyjnych. Tego rodzaju dieta dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wspomaga metabolizm i układ odpornościowy, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości, cukrzycy oraz chorób serca.

Podsumowując, podczas gdy choroby naturalne są niezależne od stylu życia i diety, choroby cywilizacyjne w dużej mierze wynikają z nowoczesnego, często niezdrowego trybu życia i diety bogatej w produkty przetworzone. Wybieranie nieprzetworzonych produktów spożywczych może znacząco przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób cywilizacyjnych i poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Linki

Odżywianie a choroby cywilizacyjne PDF - Wydział Matematyki,. Fizyki i Informatyki Univ.Gdańskiego

Lista najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych

drugi link porowadzi do wikipedii