Dysaphis plantaginea densovirus (DplDNV)

Z POCO56
Wersja z dnia 23:46, 13 kwi 2024 autorstwa Ziemowit (dyskusja | edycje) (Utworzenie Strony)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Dysaphis plantaginea densovirus (DplDNV) uczestniczy w symbiozie o charakterze parasymbiozy z mszycą jabłoniową. Virus ten infekuje komórki mszycy, co w niektórych przypadkach może wpłynąć na jej biologię i zachowanie, a nawet na struktury populacyjne. Istotne jest, że DplDNV może zmieniać odporność mszyc na różne stresy środowiskowe lub na substancje chemiczne stosowane w kontroli szkodników, jak insektycydy.

Mimo iż DplDNV nie przynosi bezpośrednich korzyści swojemu gospodarzowi (a czasem może być nawet szkodliwy), jego obecność i wpływ na mszycę mogą mieć pośrednie skutki ekologiczne, na przykład przez wpływanie na struktury troficzne w ekosystemach.

Dysaphis plantaginea densovirus (DplDNV) ma interesujący wpływ na morfologię mszyc, w tym na rozwój ich skrzydeł. Badania wykazały, że infekcja tym wirusem może prowadzić do zwiększonej produkcji skrzydlatych form mszyc, szczególnie w sytuacjach, gdy populacje mszyc są duże lub zasoby pokarmowe stają się ograniczone.

Mechanizm ten może być strategią adaptacyjną wirusa, promującą jego rozprzestrzenianie się na nowe rośliny i populacje mszyc. Skrzydlate mszyce mogą przemieszczać się na większe odległości, co zwiększa szanse na rozprzestrzenianie wirusa. Wpływ DplDNV na skrzydła mszyc jest przykładem, jak patogeny mogą wpływać na zachowania i fizjologię swoich gospodarzy w sposób, który służy ich własnym celom rozprzestrzeniania się.